17 Липня, 2024

Кіндер вимагає знести у Ковелі пам’ятку архітектури (ФОТО)

0

Мова йде про будівлю у дворі поліклініки на вулиці Незалежності. Цей двоповерховий будинок із трьома балконами, зведений у 1910 році, як дворовий корпус готелю «Брістоль», є пам’яткою архітектури місцевого значення, а тому перебуває під захистом держави.

Відомо, що після Другої світової війни тут була Ковельська школа медичних сестер, потім приміщення належало до поліклінічного відділення центральної районної лікарні.

Столітній будинок, який 10 років знаходиться в аварійному стані і довгий час не експлуатується, уже давно «тріщить по швах».

Кілька років тому, коли було презентовано проект комплексної реконструкції даного кварталу, передбачалася ліквідація таких аварійних та малопридатних для проживання будівель, а на вивільненій землі – спорудження трьох нових багатоквартирних житлових будинків та комерційних об’єктів, вбудованих у перші поверхи. Ось тоді й потрапила у «чорний» список ця пам’ятка архітектури.

Знаний на Волині галерист, голова Волинського обласного відділення Українського фонду культури Геннадій Сарапін разом із багатьма іншими не байдужими до архітектурної спадщини ковельчанами ще три роки тому вимагали від міської влади не руйнувати стару будівлю у дворі поліклініки, а її реставрувати.

«Міські керівники, бізнесмени постійно ведуть мову про туристичну привабливість Ковеля. Але ж саме такі будинки і є головними туристичними об’єктами, нашою історією та пам’яттю. Говорити про туризм і в той же час руйнувати пам’ятки архітектури це – нонсенс! Звичайно, реконструкція об’єкта потребує великих коштів. Але про культурні цінності все одно треба дбати. Мине ще трохи часу і вже не повернеш частинку неповторної, загубленої назавжди історії», – наголошує Геннадій Сарапін.

Однак міська влада категорична.

«Ми звернемося до обласного управління культури з тим, щоб цей будинок виключити з реєстру пам’яток місцевого значення та знести», – ще три роки тому винесла «вирок» історичній споруді головний ковельський архітектор Людмила Мурай на громадських слуханнях з питань нового генплану міста Ковеля.

Геннадій Сарапін називає все це чиновницьким цинізмом. Геннадію Івановичу ця проблема болить, мабуть, більше за інших, бо саме він ще за радянських часів десятки разів виїздив до Києва та Москви, аби відстояти будівлю колишньої аптеки Фрідріхсона – пам’ятку архітектури ХІХ століття, яку заходилися тоді руйнувати ковельські комуністи. Громада стала на її захист, з часом вдалося зібрати кошти на реконструкцію, а тепер вона є однією із головних окрас центру Ковеля.

Під час останньої апаратної наради у міськвиконкомі головний спеціаліст відділу по управлінню майном комунальної власності Наталія Нечаєва доповіла міському голові про те, що днями відбулося повторне засідання комісії з приводу «проблемної» будівлі. Зі слів Наталії Богданівни, вони отримали висновок науково-дослідного інституту, де чітко вказується: «або відремонтувати, або відновити, як пам’ятку архітектури місцевого значення». Втім, мер Олег Кіндер не дав їй договорити, обірвавши доповідь традиційно емоційною тирадою.

«То це ми оприділяєм! Це не вони оприділяють! Тому що ви подивіться. Ви дограєтесь… да. Те, що я вже сказав, що хтось з вас, якщо ви думаєте, що знову провіляєте… хтось з вас буде, не дай Бог, ще сидіти в тюрмі. Це сиділи ви і чекали, поки я вас викликаю з кабінету, щоб подивитися, що робиться?! Все! Йдемо до того, щоб чим швидше демонтувати це приміщення! Ви все зрозуміли?! Буде вам і історична пам’ятка, і буде все! Як воно розвалиться і там впаде ще той будинок. Ото буде історична пам’ятка!» – на повні груди, як завше сумбурно, лементував-голосив Олег Кіндер.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *