11 Липня, 2024

«Новобудови тішать сучасними фасадами і просторим плануванням», – головний архітектор Ковеля

0

 

Начальник відділу містобудування та архітектури Ковельської міськради Людмила Мурай розповіла про пожвавлення багатоквартирного будівництва, про нюанси із затвердженням Генерального плану міста та про третій конкурс із визначення проекту пам’ятника борцям за волю України, який планують встановити іще з 1997 року.

– В Україні зараз спостерігається будівельний бум. Чи у Ковелі так само після затишшя почали активно розгортати будівельні майданчики?

– Ковель – прикордонне місто і останні років десять помітно розбудовується. Фактично в будівництві процесу затишшя не було, постійно проводиться реконструкція житлових будинків, будуються нові, як правило – сучасні, європейського типу. За останні роки Ковель дуже змінився.

Не можна сказати, що зараз почали активніше будуватися: щороку надаємо приблизно однакову кількість дозволів на будівництво та реконструкцію. Проте що стосується багатоквартирного будівництва, то тут ситуація дійсно змінилася. Основна маса багатоповерхівок у Ковелі збудована ще в 90-х, із того часу багатоповерхове будівництво стояло. А от за кілька останніх років – відновилося.

Минулого року здали в експлуатацію десятиповерховий будинок в центрі міста по вулиці Кониського, завершується будівництво на вулиці Боровця, Глібова. Є інвестори, які цікавляться вільною землею під нову забудову, зараз шукаємо ділянки, щоб виставити на аукціон.

– Чим закінчилася історія з сумно відомим ковельським «еліта-центром»? Ще у 2007 році з людей почали збирати кошти на будівництво на вулицях Бандери і 40 років перемоги, проте будівництво досі навіть не розпочалося.

– На сьогодні триває судовий розгляд, земельні ділянки вже вилучені на користь міської ради. Рішенням сесії ми створили кооператив із 25 людей, які вкладали кошти в будівництво по 40 років перемоги. Передамо земельну ділянку цьому кооперативу і вони будуть шукати нового забудовника.

– Що порадите людям, які планують інвестувати в майбутні квартири, щоб вони не потрапили в схожу ситуацію?

– Принаймні, звернутися до виконавчого комітету міськради, щоб отримати вичерпну інформацію про дозвільні документи, які має забудовник. Бо в вище згаданому випадку ніхто із покупців, які інвестували гроші, навіть не поцікавився, на яких підставах цей горе-підприємець укладав з ними угоди.

– Ви згадували, що в місті добудовується кілька сучасних новобудов. Приміром, «Парковий квартал», що по вулиці Глібова, обіцяє майбутнім власникам не просто комфортне житло за найвищими світовими технологіями, а цілий набір речей, які не можуть не сподобатись власникам житла: паркова, освітлення двору, ландшафтний дизайн, ігрові та спортивні майданчики. Чи дійсно новобудови так кардинально відрізняються від багатоповерхівок, які були раніше збудовані у Ковелі?

– Звичайно, різниця суттєва. Починаючи із архітектурного рішення. Зовнішній вигляд фасадів сучасних новобудов просто тішить. Раніше стіни були лише цегляними чи обкладеними плиткою, тепер – сучасні, мають декоративну штукатурку, оригінальне кольорове рішення.

Різниця є й в плануванні. Зараз змінилися будівельні норми, стали кращими і щодо площі самих кімнат, і допоміжних приміщень. З’явилися квартири покращеного планування, які мають набагато більшу площу, ніж квартири в будинках радянської доби.

Крім того, будівельними нормами передбачені усі вимоги стосовно енергоощадності. Нові будинки – утеплені, з сучасними вікнами та дверима.

– Чи надаються у Ковелі земельні ділянки учасникам АТО для будівництва житла?

– Ковель – одне із небагатьох міст на Волині, яке має резервні території. Тому ми мали можливість частково відвести землю і надати ділянки для забудови. Уже близько ста ділянок було виділено.

Щоб максимально вирішити це питання, ми ініціювали розробку Генерального плану міста, в якому передбачили ще вільні території, які можуть бути придатні для житлової забудови. В майбутньому ми також передамо їх учасникам АТО.

Зараз Генплан – на розгляді у Києві, виникли деякі проблеми із залізницею. Маємо певні зауваження щодо територій, прилеглих до колій.

– А яка ситуація в місті із розбудовою соціальних об’єктів?

– Найбільше розбудовували дошкільні навчальні заклади. Добудовували цілі корпуси, щоб розширити садочки і додати нові групи. Також в навчальних закладах замінювали плоскі дахи на шатрові, ремонтували спортивні зали.

Активно відновлювали і об’єкти сфери культури: будинок Просвіти, Палац учнівської молоді. Зараз розробляємо проектну документацію на ремонт центрального парку. Будемо повністю оновлювати атракціони і територію парку.

– Іще в 1997 році в парку встановили камінь на місці пам’ятника «Борцям за волю України». Уже відбувся третій конкурс із відбору проекту. Як думаєте: таки спорудять цього року пам’ятник?

– Під час першого конкурсу жодна робота не пройшла відбір. При другій спробі відібрали переможця, та коли проект потрапив на очі ковельчан, виявилося багато незгідних. Вирішили попрацювати іще над проектом. Тому втретє оголосили конкурс.

20 липня засідало журі, яке розглянуло чотири роботи, подані на конкурс. Переможцем обрали роботу київського підприємства «Кузня Росич». Уже плануються роботи з благоустрою відповідної території, пам’ятник хочемо встановити до Дня незалежності. Це цілком реально, адже робота – кована, із нержавіючої сталі, тому може бути виконана в доволі короткий термін.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *