16 Липня, 2024

Біля Ковеля невідомі отруїли токсинами близько сотні великих дерев

0

 

Дерева вмирають «стоячі». Та власне вони вмирають скрізь. І нещодавно у своїй промові у Чернігові Генпрокурор Юрій Луценко відніс справу охорони лісу та лісовідновлення до пріоритетних в Україні. Якби ж це захотіли визнати місцеві правоохоронні органи. Сумнівно, що визнають, бо їхні корумповані голови «забиті» іншим.

Ця одна з багатьох трагедій трапилася на межі міської та сільської територій біля Колодяжного, вздовж автотраси Ковель – Луцьк.

Уже два роки, як місцеві жителі, так і приїжджі, звертають увагу на масове всихання тут великих осокорів (чорна тополя). Росли-росли дерева і раптом їм стало важко, так важко, що всохли і згнили. Заговорила про це навіть Ковельська райдержадміністрація, скликавши з даного приводу нараду.

Журналісти нашого видання організували своє власне розслідування, залучивши інженера охорони і захисту лісу, кандидата біологічних наук, автора низки книг з хвороб та шкідників лісу Василя Козака.

За цими деревами власне ми спостерігали давно. Якась зла сила тяжіла над ними. Придорожня смуга горіла в 2017 та 2018 роках. Могутні дерева все-таки встояли від багатьох підпалів. Горіли дерева з обох боків автотраси на Луцьк, але всохли і зогнили лише з північної сторони.

Ходимо біля кожного дерева і розглядаємо. Сліди нагару, без сумніву, свідчать, що придорожньою смугою проходило полум’я. Придивляємося до відмерлих дерев. Внизу, на висоті 0.3-0.5 метра, скрізь помічаємо просвердлені діри, діаметром 4 см і завглибшки – 15 см. У багатьох з них збереглися корки.

«Хтось просвердлював дерева, вливав туди якусь токсичну рідину і закупорював», – твердить еколог Василь Козак.

 

І в такий спосіб під Ковелем було виморено 72 великих дерева, з середнім діаметром – 48 см. Зі слів Василя Козака, орієнтовна маса по-варварські знищеної деревини становить 120 кубометрів, сума заподіяної природі шкоди – близько 400 тисяч гривень.

«Хотілося б звернути увагу на базікання посадовців. Що вони корисного вирішують на своїх нарадах? Кому потрібні оті «засідаловки»? За завдані природі та державі величезні збитки – до півмільйона гривень – треба негайно порушувати кримінальне провадження, а не «засідати» у просторих кабінетах», – критикує і владу, і правоохоронні органи Василь Козак.

Як офіційно повідомлялося, на нараді у Ковельській РДА прийняті відповідні рішення. Зокрема, дерева, розташовані вздовж траси є аварійними та такими, що несуть загрозу безпеці руху. Начальнику філії «Ковельська ДЕД» ДП «Волинський облавтодор» Зиновію Мисюку доручено встановити межі (пікети) розташування вищезазначених зелених насаджень. Відділу житлово-комунального господарства, будівництва та розвитку інфраструктури райдержадміністрації необхідно підготувати листи в Службу автомобільних доріг у Волинській області та Колодяжненську сільську раду щодо перебування на балансах цих організацій аварійних зелених насаджень. Начальнику управління Держгеокадастру у Ковельському районі Івану Лукасюку, який «прогримів» в інциденті з Тетяною Чирук, доручено встановити власників земельних паїв на ділянці розташування аварійних зелених насаджень.

Доручення влади Івану Лукасюку виглядає дещо дивним, бо начальник управління Держгеокадастру повинен був ще задовго до наради знати, хто є хазяями тих «наділів», що перебувають у приватній власності. І поки Іван Михайлович буде їх «встановлювати», журналісти вирішили підсобити йому за допомогою Публічної кадастрової карти України.

 

«У такому жорстокому отруєнні дерев може бути зацікавлений землекористувач: спершу мордував дерева вогнем, а потім вирішив їх отруїти. Чимало жителів Колодяжного добре знають, хто це зробив. Чим не детективна справа для правоохоронців? Але вони були і залишаються на Ковельщині порожнім місцем!» – переконаний Василь Козак.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *