13 Липня, 2024

Екс-прокурор Ковельщини збільшив собі пенсію через суд

Колишній прокурор Ковельської міжрайонної прокуратури Сергій Масалов у суді першої інстанції виграв позов проти Пенсійного фонду.

Свої позовні вимоги до Управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі Сергій Масалов обґрунтував тим, що в органах прокуратури він працював з липня 1989 року по грудень 2015року. 7 вересня 2005 року йому призначено пенсію за вислугу років, у відповідності до положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року.

Після призначення пенсії Сергій Миколайович продовжував працювати на різних посадах у прокуратурі Волинської області до 14 грудня 2015 року. Цього дня його було звільнено з посади прокурора Луцького району у зв’язку з реорганізацією та скороченням кількості прокурорів органу прокуратури, на підставі пункту 9 частини 1 статті 51 Закону України «Про прокуратуру» та пункту 1 частинні статті 40 Кодексу Законів про працю.

Згідно ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону України № 2377-ІV від 20 січня 2005 р., що діяла станом на час призначення пенсії) обчислення (перерахунок) пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Відповідно до довідки, яка видана прокуратурою Волинської області, заробітна плата Сергія Масалова, станом на 14 грудня 2015 року, складається з наступних складових: основний оклад 2 600,00 грн., класний чин – 135,00 грн., вислуга років – 1 094,00 грн., інші виплати, які передбаченні чинним законодавством: з 4 липня 2012 р. по 30 листопада 2015 р. – 384 454,99 х 1,23 = 472 879,64 грн., всього: 2600 + 135 + 1094 + 11 677,25 = 15 506,25 грн.

30 грудня 2015 року пан Масалов звернувся до Управління Пенсійного фонду в м. Ковелі та Ковельському районі із заявою про проведення перерахунку йому пенсії, у відповідності до діючої на час призначення пенсії статті 50-1 Закону України від 05.11.1991 р. «Про прокуратуру», з розрахунку 90 процентів від суми місячного (чинного) заробітку на момент звільнення з органів прокуратури та представив необхідні документи. Втім, у задоволенні його заяви відмовлено.

Відмову перерахувати пенсію Пенсійний фонд мотивував тим, що пунктом 4, 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 р., який набрав чинності 1 квітня 2015 р., передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та інших законів.

Сергій Масалов вважає, що такі дії Пенсійного фонду є незаконними та необгрунтованими. Він зазначає, що при призначенні пенсії його стаж роботи становив 16 років, з яких 11 років на прокурорсько-слідчих посадах, а тому пенсію було призначено в розмірі 80% від суми місячного заробітку. Після призначення пенсії він продовжив працювати в органах прокуратури Волинської області і станом на сьогоднішній день його стаж роботи на посаді прокурора складає 21 рік (стаж роботи в органах прокуратури становить понад 26 років). А це значить, що він набув права на отримання пенсії у розмірі 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку, починаючи з 2009 року.

У позовній заяві Сергій Масалов вказав, що перерахунок пенсії не було проведено, що призвело до порушення його соціальних прав і гарантій, передбачених Конституцією України та відповідними законами держави. Також він подав заяву, в якій просив розглянути адміністративний позов без його участі.

Представник відповідача в судове засідання подала заяву про розгляд справи за її відсутності, а також письмові заперечення, в якому вказала, що позов не визнається.

Дослідивши письмові докази, суддя Ковельського міськрайонного суду Микола Миронюк прийшов до висновку, що позов слід задовольнити частково. Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.

Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Таким чином, саме з урахуванням цієї норми у 2005 році Сергію Масалову було призначено пенсію за вислугою років у розмірі 80% середньомісячного заробітку. В подальшому позивачу призначено пенсію за вислугою років у розмірі 90%. При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-VI та Законом № 1166-VIІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі № 21-420а13.

Суд постановив, що позовна вимога пана Масалова про перерахування пенсії без обмеження її максимального розміру, задоволенню не підлягає, оскільки йому ще не перераховано вказану пенсію, відповідно до вищезазначеної довідки прокуратури Волинської області, а тому вказана вимога є передчасною.

Постанова суду може бути оскаржена Пенсійним фондом до Львівського апеляційного адміністративного суду.